1, 2 ve 3 Temmuz 2022

Kültür, Sanat, Spor ve Doyasıya Eğlence

Türkiye ve Dünya’dan 30 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak olan Elazığ Ağın Motofest & Camping, bölgede yapılacak olan ilk ve en kapsamlı festival olma özelliğini taşıyor!

3 gün boyunca pek çok motosiklet markasının çeşitli aktiviteleri, yöresel oyunlar, sahnelenecek konserler, motosikletle alakalı temel eğitim ve düzenli sürüş etkinlikleri, 2022 Temmuz ayının 1, 2 ve 3. günü sizleri bekliyor olacak.

Ücretsiz Kamp ve Karavan Yerleri

Doğal çam ağaçları ve Keban Baraj Gölü’nün eşlik ettiği yaklaşık 57 dönümlük devasa yarımadada kamp ve karavan alanlarından ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz. 3 gün boyunca ücretsiz konaklama hizmetinden yararlanmak için kamp malzemelerinizi yanınızda getirmeyi unutmayın. Kamp alanlarında ücretsiz konaklama yalnızca çadırı ya da karavanı olanlar için geçerli olacaktır.

Eğlence ve Etkinlikler

Her günü dolu dolu ve eğlenceli geçecek olan Elazığ Ağın Motofest & Camping’de doğa sporları, temel motosiklet eğitimleri, motosiklet ve çeşitli araç tanıtımlarının yanı sıra, çocuklara ayrı; gençlere ayrı özellikte eğlence ve eğitimler siz değerli katılımcıları bekliyor!

Kısaca Ağın İlçesi

Ağın ile Elâzığ İl merkezi arası 77 km’dir. Ağın, 1954 yılında bir bucak iken ilçe olmuş ve Elâzığ’a bağlanmıştır. Yüzölçümü 526 kilometrekare olup kuzey yönünde Hekemat Tepesi, güney yönünde Osman Tepesi, batı yönünde ise Aliuşağı tepelerinin arasında küçüklü büyüklü dereler arasına yerleşmiştir. Dereleri sulak olduğundan yeşilin her rengine rastlamak mümkündür. Fırat’ın bir kolu olan Karasu, ilçenin doğu sınırı boyunca uzanmakta ve Keban civarında Murat nehri ile birleşerek asıl Fırat nehrini teşkil etmektedir. Keban Barajı yapımından sonra bu nehir yavaş yavaş gölleşmeye başlamıştır. Ağın ismi toprağının beyaz olması nedeniyle ağ yurt / ak vatan anlamına geldiği ifade edilmektedir. Türkçede akıcı, cereyan anlamına gelen Ağın nüfusunun tahsil oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Ağın, huzur ve sükûnetin diğer bir adıdır.

İlçede tarihi ve turistik olarak Hastek Kalesi, Bademli Kaya Mezarları, Höyükler, Şenkaya Çukuru (Kup), Balkaya (Sülük) Krater Gölü, İspir Konağı bulunmaktadır. Geleneksel mimariyi yansıtan Ağın Evleri ve yaşlı çınar ağaçları ilçenin en önemli değerlerindendir.

Elâzığ il merkezi ile Ağın ilçesi arasında ulaşım 2015 yılına kadar Keban Baraj Gölü üzerinden feribotla sağlanmaktaydı. 2015 yılında Türkiye’nin 4. büyük asma köprüsünün yapılmasıyla birlikte Elâzığ -Ağın arası ulaşım kesintisiz olarak sağlanmaktadır. İlçenin en önemli gelir kaynağını tarımsal ürünler teşkil eder. Ancak ekim yapılan arazilerin bir bölümü Keban Baraj gölü sahasında kaldığından tarım alanı daralmıştır. Buğday, arpa, nohut, üzüm, nar, badem, ceviz, dut, elma ve kayısı yetiştirilmektedir. Ağın leblebisi ülkece bilinen en meşhur üründür. Ağın Dericilik Fabrikası ilçenin en önemli sanayi kuruluşudur. Çevremiz halk bilim kaynakları yönünden zengin bölgeler arasında yer alır.

Ağın kültürel yönden Elâzığ’ın kökenini oluşturan tarihi Harput kültüründen etkilenen Kemaliye (Eğin) ve Arapgir yöresi halk kültürü ile benzer özellikler gösterir. Bu benzerlikler yöresel bazı etkinlikler ve çevredeki köylerin birbirine yakın olması, müzisyenlerin her yöreye gidip düğün yapmaları, kız alıp kız verme gibi adetler Ağın ve çevresinin kültüründe benzer özellikler oluşturmuştur. 2013 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre ilçenin toplam nüfusu 2.873’tür. Ancak bu nüfus yaz aylarında 20.000’i aşmaktadır.